Laptop Hakkında Soru Cevaplar

Laptop Ekranı Gözü Yorar Mı?

Bu yazımızda “laptop ekranı gözü yorar mı?”, “bilgisayar gözü bozar mı?” ve “bilgisayar karşısında sırt ağrılarını önleme” konularını anlatıyor olacağız.

Laptop kullanımı kesinlikle gözlerinizi zorlayabilir. Ancak hasarla savaşmanın yolları vardır.
Araştırmalar göstermiştir ki bir laptop bilgisayar ekranının önünde çalışan insanların % 50 ila% 90’ı bazı göz sorunları belirtileri göstermektedir. Göz doktoru Dr. Brian Boxer Wachler, “Gözlerimizin şikâyetçi olduğu birçok insanı kesinlikle görüyoruz” diyor. “Saatlerce yoğun bir şekilde durmadan saatlerce uğraşamaz sa genellikle ana suçlu saattir.”

Sorun çok yaygındır; bunun için bir isim bile vardır: Computer Vision Syndrome (CVS).
Wachler, insanların genellikle yaklaşık 18 kez göz kırptığını söylüyor; bu da gözleri doğal olarak tazeliyor. Ancak, bilgisayar ve laptop ekranına veya diğer dijital cihaza bakarken yanıp sönme oranları düşer ve bu, gözlerinizin yanmasına, kurumasına, kırmızıya dönmesine veya kaşınmaya neden olabilir.

Wacler’e göre, bilgisayarınızın ekranına çok yakın oturmanız ya da normalde bir kitap ya da gazete tutacağınızdan daha yakın bir dijital cihazı gözlerinize tutmanız da bir sorun teşkil ediyor. “Bu, küçük yazı tipi boyutlarına odaklanmak için zorla gözlerinizi her zamankinden daha zor çalışmaya zorlar” diye uyardı.

Göz yorgunluğunun ve / veya CVS’nin yaygın belirtileri şunlardır: gözler yara, göz kuruması, gözyaşı bulanıklığı, bulanık görme, çift görme, ışık hassasiyeti, görüntülere odaklanma zorluğu, boyun ağrısı, baş ağrısı veya bunların hepsinin bir kombinasyonu.

Upwave: İşyerinde sırt-boyun ağrısı önleme

Bilgisayarların ve laptopların gözlerinize yaptığı zararı göz ardı etmek yerine, göz yorgunluğunu tetikleyen kişileri azaltmak için hızlı ve kolay adımlar atabilirsiniz. Kurumsal Görme Danışmanlığı’nın kurucusu ve Görsel Ergonomi El Kitabı’nın yazarı Jeffrey Anshel, önce monitörünüzü düşürmeyi öneriyor.

“Geleneksel okuma normalde indirilmiş bir konumda tutulan kitap veya dergi ile yapıldığından, monitörünüzün düz bir konuma getirilmesi doğal değildir” diyor. “Ekranın üst kısmı kullanıcının gözleri ile aynı seviyede olmalı ve biraz daha düşük görüş açısı sağlanmalıdır.” Ardından, monitörün ön yüzeyinde herhangi bir ışık yansıması görememesi için monitörün açısını ayarlayarak parlamayı azaltın. Tercih edilen görüntüleme mesafesi gözden bilgisayar ekranının ön yüzeyine 20 ila 40 inç arasındadır.

Anshel, “üç Bs yaklaşımı” olarak adlandırdığı şeyleri almasını öneriyor: “Göz kırp, nefes al ve mola. Bir monitörden başlayınca daha az sıklıkla yanıp söneriz, gözlerinizi nemlendirmek ve yenilemek için göz kırpıştırmayı unutmayın. Doğru nefes alma göz kaslarını rahatlatabilir.

Eğer laptop ekranınızda dalgalanmalar veya gözünüzü yoracak titreşimler meydana geliyorsa muhakkak laptop tamiri veya laptop servisi için bize danışınız.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Popüler

To Top